środa, 13 grudnia 2017

PRÓBA ODPOWIEDZI NA PYTANIA

Pierwszą rzeczą, która popchnęła nas w kierunku filozofii był pewien film, po którego obejrzeniu rozpoczęły się zawiłe, długotrwałe dyskusje, a z nich, z kolei powstała lista 20 pytań, na które próbujemy znaleźć odpowiedzi, właśnie poprzez projekt, w którym uczestniczymy. Poniżej znajduje się lista, przedstawiająca poglądy Sz. P. Gommerta Zoeteweija, nauczyciela języka angielskiego z Holandii, który zgodził się pomóc nam w tym zadaniu.




Czas.
Wielu (sławnych) ludzi próbowało odpowiedzieć na pytanie "Czym jest czas?" i do teraz większość z nich nie znalazło odpowiedniej odpowiedzi. Często uważa się, że "czas" nawet nie istnieje: jest tylko sposób postrzegania poszczególnych momentów i nic więcej. Jednakże wynaleźliśmy zegar i międzynarodowe jednostki czasu: sekundy, minuty itp.
Przeszłość: nasze wspomnienia
Przyszłość: nasze plany, pomysły
Teraźniejszość: ta sekunda, minuta, itp.

Postrzeganie rzeczy w rożny sposób.
Wielu naukowców twierdzi, że to, że widzimy i obserwujemy jest pojęciem subiektywnym. To oznacza, że w praktyce możemy patrzeć na tą samą rzecz, a widzieć zupełnie co innego. Oczywiście jest to teoria, częściowo czarno-biała. Jeśli ją akceptujemy, może to znaczyć, że powinnismy być ostrożni z tym, co postrzegamy jako prawdę.


Równolegle wszechświaty.
Zwłaszcza w przeszłości było dużo publikacji odnośnie tego tematu. Równoległy wszechświat jest częściowo sf, ale były przypadki (przykładowo znany Trójkąt Bermudzki), które poprowadziły do ślepej uliczki. Przykładem jest to, że niedługo po II wojnie światowej, grupa Amerykańskiej Marynarki Wojennej, przekazała informacje, że są w kłopotach, gdzieś ma terenie Oceanu Atlantyckiego i zeszli z kierunku. Następnie całkowicie zniknęli i nigdy więcej, nikt o nich nie słyszał. Samolot, który leciał za nimi, w ramach akcji ratunkowej również zaginął. W tamtym czasie była mowa o tak zwanych załamaniach czasoprzestrzennych, które mogły sprawić, że ładowałeś w równoległym wszechświecie. Na tą chwilę, jest bardzo dużo spekulacji i brak prawdziwej odpowiedzi.

Pętle czasowe.
To inna nazwa na załamania czasoprzestrzenne. Przeczytaj powyższy akapit.


Ewolucja.
Z tego co wiemy, ewolucja nie jest mitem. Oczywiście mamy również teorię "stworzyciela", w której jest miejsce na osobę Boga. Większość cywilizacji ma swojego rodzaju "stworzyciela", w tradycji oraz/lub w pismach. Dla nas, w Chrześcijaństwie "stworzenie" bazowało na Biblii. Nowoczesna myśl mówi, że ewolucja i "stworzenie" spokojnie mogą się ze sobą pokrywać, chociaż pojawia się jeden problem: niektórzy ludzie biorą wszystko, co jest zapisane w Starym Testamencie dosłownie, co prowadzi do konfliktu, oczywiście.


Czas w kosmosie.
Od kiedy Einstein przedstawił swoje teorie, więcej pomysłów oraz kolejnych teorii na temat relacji czasu i kosmosu zaczęło krążyć wśród uczonych. Poważna część dyskusji zawierała przybieranie na sile. Problem sam w sobie jest bardzo skomplikowany dla przeciętnego człowieka i lepiej zostawić to specjalistom, mimo zainteresowania. Wszystko na tym polu jest mocno wskazane dla naukowców i wymaga specjalnych wykładów.


Bóg.
Bardzo prowokującą kwestią jest fakt, że wiele cywilizacji zna obraz Boga, lub wyobraża go sobie jako więcej niż jedną osobę. W dzisiejszych czasach ateiści uważają Boga(ów) za wynalazek prostych ludzi, by wyjaśnić rzeczy , których nie rozumieją lub nie potrafią zrozumieć. To prowadzi do środka pytania: jeśli wierzysz, Bóg istnieje, jeśli nie, wtedy Boga po prostu nie ma. Nikt nie może udowodnić istnienia Boga, ale również nikt nie może udowodnić, że go nie ma. Pośrodku znajdziemy ludzi, którzy wątpią: może tak, może nie. To najprawdopodobniej największa z grup. Dla mnie Bóg jest dobrem w naszym życiu, nazywajmy go miłością, jeśli będziemy: siła stworzyciela będzie nas kierować, nawet bez naszej wiedzy. Wiedza człowieka może odnosić się do Boga, ale prawdopodobnie nigdy nie będzie w stanie go zrozumieć.


Co stało się z genialnym umysłem?
Genialny umysł nadal tu jest, jednak jest trudniejszy do znalezienia, ponieważ dzisiejsze idee koncentrują się głównie na ekstremalnie teoretycznych rzeczach i pomysłach. Świat stał się bardzo dziwny na przestrzeni dziejów. Ciemna strona genialnego umysłu objawia się negatywnie. Alfred Nobel (sławnej Szwedzkiej Akademii Nagród) wynalazł dynamit i chciał używać go w celach pokojowych. Wkrótce jednak, inni wzięli jego pomysł i użyli w wojnie. Nie chciał tego osobiście, jednak gorsze rzeczy miały miejsce, kiedy ludzie genialnych umysłów wariowali.


Kłamstwa.
Kłamstwo to rzecz tworzona przez człowieka, ludzi czy organizacje, które nie są zgodne z prawdą. Muszę powiedzieć, że nie popieram tego, ale kłamcy istnieją.


Sami we wszechświecie?
Do teraz nic nie zostało udowodnione. Ludzie mówią, że widzieli UFO, nagrali ich i pokazali zdjęcia. Są nawet osoby, które twierdzą, że zostały porwane przez kosmitów, by później zostać sprowadzonym ponownie. Z tego co wiemy, wszystko to należy do świata fantazji. Co zostawia trochę miejsca na zwątpienie i spekulacje, ponieważ były przypadki obiektów na niebie, których nie potrafimy wytłumaczyć.


Reinkarnacja.
Wracamy do świata religii i wiary. Jedyną religią na świecie, która rzeczywiście uznaje reinkarnację jest Hinduizm i oczywiście teoria ta z czasem zyskała również zwolenników z zewnątrz. Jeszcze raz: jest to wiara, a nie udowodniony naukowo fakt. Inne religie utrzymują ideę osiągania "nieba" po śmierci jako największy cel; miejsce o wiele lepsze niż Ziemia, gdzie czeka życie wieczne. Powrót na Ziemię jako inna osoba to nie część tego.


Teoria wielkiego wybuchu.
Możemy jedynie studiować, to co opublikowali naukowcy: twierdzą (na podstawie obserwacji teraźniejszego kosmosu), że wielki wybuch był ogromnym wybuchem gazów kosmicznych.


Nienawiść/miłość: wybór.
Nie jest jasne, czy zawsze wybieramy: nienawiść zamiast miłości, z nienawiścią w sercach i w głowach. Często to tak wygląda. Dla mnie teoria, mówi, że ludziom o wiele łatwiej jest wybrać nienawiść. Miłość jest nietykalna, skomplikowana, a nienawiść prosta i brutalna. Musimy ciężko pracować, żeby kochać innych z wzajemnością. Nienawiść jest jednokierunkowa i włącznik jest u góry lub na dole, nic do dodania. O wiele łatwiej jest też sprawić by ludzie nienawidzili, z tych samych przyczyn. Miłość i nienawiść przychodzą w rożnych formach, ale nienawiść jest łatwiejsza do zauważenia, więc musimy patrzeć na świat bardzo uważnie.


Apokalipsa.
Najpierw definicje: 1. Destrukcja i koniec świata. 2. Niebezpieczna, przerażająca sytuacja. W tym przypadku odwołujemy się do pierwszej. Podstawa apokalipsy znajduje się w Biblii, w której opisana jest jej wizja. W dzisiejszym świecie wyobrażamy ją sobie pod postacią: (nuklearnej lub biologicznej) wojny, eksplozji słońca, gasnącego słońca, ekstremalnej zmiany klimatu, kolizji z innym obiektem kosmicznym, dużej aktywności wulkanów. Wszystko to zabiłoby nas. Przepowiednie apokalipsy pojawiały się często, jednak nadal tu jesteśmy.


Koniec świata.
Dla mnie jest to przestarzała idea. Weźmy Kolumba za przykład: ludzie płynący z nim, w większości wierzyli w płaską Ziemię. Jeśli popłynąłeś zbyt daleko, znalazłbyś się na końcu czegoś i spadł... . Dlatego w pewnym momencie ludzie zorientowali się, że świat jest jak kula, nie było końca świata, bo zawsze będziesz podróżować wkoło i wracać do punktu wyjściowego.


Greccy Bogowie.
Grecy postrzegali swoich Bogów jako specjalne, pełne mocy człowieko-podobne istoty. Podobnie uważali Rzymianie, znamy dużo takich przykładów. Po kulcie Islamu i Chrześcijaństwa, które są religiami monoteistycznymi, tamte teorie zostały zapomniane. Od teraz był tylko jeden Bóg.


Strach.
Wielu z nas wie, że strach to coś okropnego. Doświadczamy go i sami pytamy skąd się bierze. Po pierwsze musi istnieć coś, lub ktoś, kto sprawia, że się boimy i później rozmawiamy o tym strachu, lub strachu samym w sobie. Bardzo młode dzieci są praktycznie nieustraszone, ponieważ nie doświadczyły jeszcze tego uczucia. Gdy dorastamy, przeżywamy konfrontacje z (bardzo) negatywnymi rzeczami i wtedy przychodzi strach. W większości przypadków, możemy z tym żyć, ale strach może przybrać ekstremalną formę w pewnych sytuacjach. Strach może nawet zagnieździć się w naszym mózgu i możemy bać się bez przyczyny. Nie jest łatwo zaakceptować, to, że strach jest aktualnie naturalny. Początkuje on nasze reakcje obronne w zwykłych sytuacjach i jest to dobra rzecz.


Bycie mądrym i głupim w tym samym czasie.
Jest tu bliskie połączenie z genialnymi umysłami/szalonymi naukowcami. Dodam do tego, że jest mało ludzi, którzy zachowują się mądrze 100% czasu. Wszyscy zachowujemy się czasem (trochę) głupio. Jest tu też pewien haczyk: co jest dla mnie mądre, może być głupie dla ciebie... .


Szufladkowanie.
Angielska definicja jest jasna: posiadanie bardzo wyrobionej opinii na temat człowieka, itp. / uważać np.: człowieka za część regularnej grupy lub typu, w sposób zbyt prosty i niesprawiedliwy. Wszyscy czasami to robią. Nie jest to zwykle umyślne, więc tak, możemy. Według mnie ludzie zwykle są "zbyt zwykli".


Perfekcyjna dedukcja.
Dedukcja oznacza: proces tworzenia opinii na temat czegoś lub kogoś na podstawie tego co wiemy. Żeby sprawić by było to na 100% perfekcyjne zależy od informacji samej w sobie: skąd pochodzi, czy może być fałszywa, czy jest aktualna, kto stoi za informacją, czy informację znaleźliśmy sami? Po drugie, jest idea zewnętrznej płynności. Jeśli informacje nie są płynne zawsze będziemy wątpić. Opinia powinna być bazowana na fakcie, dowodzie w dosłownym tego słowa znaczeniu i niczym innym. 100% pewności będzie bardzo trudne do uzyskania w większości przypadków, jednakże musimy nadal próbować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 FILOZOFIA , Blogger