środa, 8 listopada 2017

EPIKUREIZM

Epikureizm to  kierunek filozoficzny zapoczątkowany w starożytności przez Epikura, w ok. 306 r. p.n.e. oraz  kontynuowany w czasach nowożytnych. Podobnie jak w większości kierunków filozoficznych hellenizmu dla epikurejczyków najważniejszą dziedziną filozofii była etyka – uważali oni, że podstawowym zagadnieniem filozoficznym jest szczęście, które upatrywali w przyjemności.    Wszystko zaczęło się od założenia przez Epikura szkoły filozoficznej w Atenach. Mieściła się ona     w ogrodzie, dlatego uczęszczających do niej filozofów nazywano „filozofami z ogrodu”. Podobno nad wejściem do ogrodu wisiał napis „ Gościu, tutaj będzie ci dobrze, tutaj najwyższym dobrem jest przyjemność”.  Epikur zwracał uwagę na to ,że przyjemny aspekt jakiegoś działania należy zawsze rozważyć w stosunku do ewentualnych skutków ubocznych. Epikur uważał również, że doraźną przyjemność należy rozważyć w stosunku do możliwości większej, trwalszej lub bardziej intensywnej, choć oddalonej w czasie przyjemności. W przeciwieństwie bowiem do zwierząt ludzie mają możliwość planowania swojego życia. Potrafią przeprowadzić „kalkulację przyjemności”. Epikur podkreślał, że przyjemność nie musi wcale oznaczać przyjemności zmysłowej, jaką na przykład daje czekolada. Przyjemnością mogą być takie wartości jak przyjaźń czy przeżycie artystyczne.

                                        POSTRZEGANIE ŚMIERCI
Epikur zauważył też, że w odczuwaniu przez ludzi ich naturalnej radości życia przeszkadzają rozmaite lęki, które dzisiaj określilibyśmy jako egzystencjalne. Lęki te to:
•    strach przed śmiercią
•    lęk przed gniewem bogów
•    lęk przed cierpieniem
•    obawa przed niemożnością osiągnięcia szczęścia
Według Epikura jego filozofia jest poczwórnym lekarstwem na te choroby. Poza tym Epikur twierdził, że „ Śmierć wcale nas nie dotyczy” , bo gdy my istniejemy, śmierć jest nieobecna, a gdy tylko śmierć się pojawi, wtedy nas już nie ma” (z takiego punktu widzenia żaden człowiek tak naprawdę nie cierpiał z tego powodu, że już nie żyje).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 FILOZOFIA , Blogger