środa, 17 stycznia 2018

ROMANTYZM

Romantyzm jest epoką w historii sztuki oraz literatury. Trwała ona od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku. Nazwa wywodzi się od francuskiego słowa "roman", oznaczającego powieść. Romantyzm rozwinął się początkowo w Europie i obejmował literaturę, muzykę oraz malarstwo. Po Rewolucji Francuskiej oraz przemysłowej, na kontynencie nastąpiły duże zmiany polityczne, więc również społeczne. Dało to początek właśnie romantyzmowi, który miał pełnić funkcję buntu przeciwko zasadom społecznym, pochodzących z ideologii oświeceniowej. Hasło przewodnie Rewolucji Francuskiej, brzmiące: „wolność, równość, braterstwo” stało się podstawą dla nowej epoki, kwestionującej myślenie racjonalistyczne. Romantycy podzielili świat na dwie części. Pierwsza z nich obejmowała rzeczy materialne, druga duchowe. Ludzie byli pogrążeni w długotrwałej pogoni za rajem i prawdziwą miłością. Rdzeniem, który umożliwiał im poznanie świata, była sztuka. Romantycy postrzegali twórców za istoty lepsze niż zwykli ludzie, czasem nawet zbliżone do istot boskich. Jednym z najlepszych przykładów takich artystów był wybitny muzyk - Ludwig van Beethoven. Zamiast komponować swoje utwory na zlecenie, pisał je dla przyjemności i kierował się tym, co mówiło mu serce. W lutym, 1809 roku, Beethoven napisał:

Każdy prawdziwy artysta powinien dążyć do stworzenia sobie pozycji, w której mógłby poświęcić się całkowicie tworzeniu wielkich dzieł i nie potrzebowałby odrywać się od tej pracy z powodu innych zajęć lub ze względów materialnych. Głębokim pragnieniem każdego kompozytora powinno być oddanie się bez reszty prawdziwie ważnym dziełom, a później zaprezentowanie ich przed publicznością.

Kompozytor zyskał rzesze zwolenników, ponieważ ludzie, szukający w sztuce miłości, najwięcej jej zauważali w muzyce, która najlepiej oddawała emocje. W literaturze najbardziej zasłynęły "Wichrowe Wzgórza" Emily Bronte. Do klasyki należy też "Frankenstein" Mary Shelley. W Polsce zasłynęli: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Zygmunt Krasiński oraz Ignacy Kraszewski. Jednym z najbardziej cenionych artystów-malarzy był Caspar David Friedrich. Tworzył on pejzaże, na których z reguły można było zobaczyć wraki statków, cmentarze czy też ruiny.

Znalezione obrazy dla zapytania Wędrowiec nad morzem mgły

"Moonrise Over the Sea" - Caspar David Friedrich

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 FILOZOFIA , Blogger