czwartek, 19 października 2017

SOKRATES


Sokrates to grecki filozof starożytny. Jest on, obok Platona i Arystotelesa, uważany za największego filozofa starożytności. Dlatego wcześniejsza filozofia nazywana jest przedsokratejską. Sokrates pomimo, że nie napisał ani pół zdania to należy do tych filozofów, którzy wywarli największy wpływ na rozwój myśli w Europie. Życie tego filozofa znamy przede wszystkim dzięki Platonowi, który był jego uczniem. Jest on autorem Dialogów- czyli rozmów filozoficznych- w których zabiera głos Sokrates. Kiedy Platon wkłada jakieś słowa w usta Sokratesa, nie mamy pewności, czy te słowa Sokrates wypowiedział naprawdę. Trudno jest więc ustalić, co było nauką Sokratesa, a co własnymi poglądami Platona.

                                             SZTUKA ROZMOWY
Samo sedno działalności Sokratesa kryło się w tym, że pozornie nie starał się wcale pouczać ludzi. Przeciwnie, sprawiał wrażenie, że to on pragnie się czegoś od nich nauczyć. Sokrates rozpoczynał rozmowę od zadawania pytań. W ten sposób udawał, że nic nie wie. W trakcie pogawędki zmuszał rozmówcę, by ten dostrzegł słabości w swoim sposobie myślenia. Przyparty do muru rozmówca musiał wreszcie rozróżnić co jest prawdziwe, a co nie. Właśnie odgrywając rolę nieświadomego Sokrates zmuszał napotkanych ludzi, by „używali rozumu”. Sokrates potrafił udawać, że wie mniej i jest głupszy niż rozmówca. Nazywamy to „sokratyczną ironią”.

                                       „WIEM, ŻE NIC NIE WIEM”
Podejście Sokratesa do własnej wiedzy i przekonań streszcza przypisywane mu zdanie „Wiem, że nic nie wiem”. Sokrates deklarował tym samym, że jest jedynie miłośnikiem mądrości (filozofem) i poszukiwaczem prawdy, i sam nie dysponuje wiedzą, której mógłby nauczać. Tym samym odróżniał się od sofistów, którzy uważali się (zdaniem Sokratesa bezpodstawnie) za znających prawdę i oferowali jej nauczanie.

    WŁAŚCIWA WIEDZA PROWADZI DO WŁAŚCIWEGO DZIAŁANIA
Sokrates uważał, że ten, kto wie, co jest dobre, będzie także czynił dobro. Był przekonany, że właściwa wiedza prowadzi do właściwego działania i tylko ten, kto postępuje dobrze, jest „prawdziwym człowiekiem”. Postępujemy źle, bo nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dlatego tak ważne jest wzbogacanie naszej wiedzy. Sokrates zajmował się znalezieniem jasnych i powszechnych definicji tego, co dobre, a co złe. W przeciwieństwie do sofistów uważał, że zdolność rozróżniania między dobrem a złem tkwi w rozumie, a nie w społeczeństwie.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 FILOZOFIA , Blogger